دکتر احمدرضا فرسار، متخصص بیماری‌های کودکان در گفت‌و‌گوی اختصاصی با اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی:
مادران شاغل بخوانند/ نوزاد را به لحاظ عاطفی سیراب کنید/مهدکودک، حتی‌المقدور نزدیک محل کار

10:401396/11/15

یکی از دغدغه‌های مادران شاغل، مسائل مربوط به نوزادشان است.




دکتر احمد فرسار، متخصص بیماری‌های کودکان در گفت‌و‌گوی اختصاصی با اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی در این باره گفت: خوشبختانه مادران 9 ماه مرخصی زایمان دارند و کودک در این دوره می‌تواند در کنار مادر باشد. اما بعد از پایان دوره مرخصی، مدیریت زمان خیلی اهمیت دارد.

وی افزود: مادران شاغل باید بدانند فرزندشان به شیر مادر احتیاج دارد. بنابراین پس از پایان مرخصی، باید در محل کار شیر را در ظرفی قرار داده و در اختیار کودک قرار دهند.
لازم است در این شرایط تصویری از نوزاد در کنار مادر باشد تا محبت مادر با شیری که بعدا در دسترس کودک قرار می‌گیرد، به وی منتقل شود. نکته قابل اهمیت این است که این شیر باید با فنجان به نوزاد خورانده شود، نه با شیشه شیر.

دکتر فرسار اظهار داشت: درباره محل نگهداری کودک باید بگویم که اگر مادران، مهدکودکی نزدیک به محل کار یافتند، بهتر است فرزندشان را به آن مهدکودک بسپارند. اما اگر این امکان فراهم نبود، بهتر است یکی از نزدیکان پدر یا مادر، کودک را نگهداری کنند.

این متخصص بیماری‌های کودکان ادامه داد: مادران شاغل که صاحب فرزند شده‌‌اند، وقتی از محل کار به خانه برمی‌گردند، تحت هیچ شرایطی نباید زمان خود را در آشپزخانه و به کارهای خانه اختصاص دهند. در این شرایط کمک پدر نوزاد می‌تواند تأثیرگذار باشد. مادر شاغل در ساعات غیر اداری باید در کنار فرزندش باشد و ساعت‌هایی که از او دور بوده را جبران کند. این مسأله به ویژه در زمینه سیراب شدن فرزند از مهر و محبت مادری اهمیت پیدا می‌کند.

نسخه قابل چاپ