مصاحبه

گفت‌و‌گو با هاشمی طباء، عضو شورای مرکزی ورزش وزارت نفت:
ورزش در برنامه موظف کارکنان نفت قرار خواهد گرفت

10:481395/12/11

مصطفی هاشمی طباء، عضو شورای مرکزی ورزش وزارت نفت در خصوص مصوبات شورای مذکور اظهار داشت: مصوبات شورای مرکزی ورزش وزارت نفت به گونه‌ای است که ورزش را به طور کامل در مسیر همگانی شدن قرار می‌دهد و برنامه‌ریزی‌ها در مسیری پیش می‌رود که به زودی ورزش به عنوان برنامه موظف کارکنان تلقی خواهد شد.به گزارش سایت اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی وزارت نفت، وی ضمن اشاره به دیدگاه وزیر نفت در خصوص ارزش نیروی انسانی و حفظ سلامت کارکنان این وزارتخانه و اعضای خانواده آن‌ها خاطرنشان کرد: تأثیری که نگاه وی‍ژه وزیر نفت به مقوله ورزش دارد، همگانی شدن ورزش به معنای واقع در صنعت نفت است. به طوری که اگر پیش از این 10 تا 15درصد کارکنان در فعالیت‌های ورزشی شرکت داشتند، این آمار با ارائه سیاست‌های ورزش همگانی وزارت نفت به 80 تا 90 درصد خواهد رسید و این پیشرفت محسوس و ارزشمندی خواهد بود.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی در خصوص تصمیمی که درباره تیم فوتبال نفت تهران مبنی بر واگذاری به بخش خصوصی گرفته شد، گفت: درست است که وزارت نفت تعهدات اجتماعی دارد و باید به نحو احسن به آن عمل کند، اما اینکه بخواهد از بودجه دولتی هزینه کند، تصمیم درستی به نظر نمی‌رسد. شخصاً به مقوله حمایت نفت از تیم‌های حرفه‌ای علاقه‌مند هستم، اما شورای مرکزی ورزش نمی‌تواند به طور مستقیم در این خصوص تعیین تکلیف کند و باید به قوانین در این خصوص توجه کرد.

عضو شورای مرکزی ورزش وزارت نفت درباره یکی از تصمیمات این شورا در سال 1395 گفت: یکی از خروجی‌های شورای مرکزی ورزش در سال 1395 در خصوص المپیادهای سراسری وزارت نفت بود که بنا شد صنعت نفت تنها برگزار کننده المپیادهای «سراسری» وزارت نفت باشد و شرکت‌های تابعه با در نظر گرفتن عملکرد ورزشکارانشان در طول سال به اعزام چهره‌های برتر خود به این رقابت‌ها اقدام کنند.

وی ضمن اشاره به طرح شناسنامه ورزشی کارکنان و اعضای خانواده آن‌ها و طرح سنجش سلامت کارکنان گفت: با اجرایی شدن این طرح، ورزش وزارت نفت وارد فاز جدیدی خواهد شد و بدون شک کلیه فعالیت های ورزش این وزارتخانه در حوزه همگانی به نحو احسن جهت‌دهی می شود. این طرح، طرح جدیدی است و ضمن قابل دسترس نمودن ورزش برای همه اعضای خانواده نفت، کسب نتایج مورد نظر از ورزش را فراهم می‌کند. اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی در حال بررسی شرایط اجرای این طرح است و پس از ارائه نتایج این بررسی‌ها به شورا و در نهایت ارسال گزارش به وزیر نفت، کار وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: اکنون انتخاب رشته‌های ورزشی به صورت دلخواهانه است و هر شخصی بر حسب علاقه خود رشته انتخاب می‌کند، اما با اجرایی شدن کامل این طرح‌ها به هر فرد بر مبنای سن، جنس و کلیه شرایط وی؛ رشته‌ای پیشنهاد می‌شود که برای فیزیک و شرایط او مناسب است و به این شکل فعالیت‌ها هدفدار انجام خواهد شد. باید به این نکته توجه داشت که چنانچه بخواهیم از ورزش در جهت متناسب‌سازی جسم و سلامت افراد بهره ببریم، باید به سمت ورزش‌هایی قدم برداریم که موجب سلامت قلب و بهبود تنفس(ورزش‌های هوازی) و همچنین تقویت عضلات و در نتیجه پیشگیری و کاهش کمر درد، آرتروز، زانو درد و امثالهم می‌شود.

هاشمی طباء همچنین از لزوم پرداختن کارکنان پشت میز نشین به ورزش‌های هوازی حداقل به مدت 15 دقیقه اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از اهداف شورای مرکزی ورزش وزارت نفت این است که امکانات ورزش‌های هوازی در دسترس کارکنان قرار بگیرد تا آن‌ها بتوانند حداقل زمان یعنی 15 دقیقه درطول 2 روز را به ورزش اختصاص دهند.

عضو شورای مرکزی ورزش وزارت نفت درخصوص پیش‌بینی شرایط ورزش همگانی این وزارتخانه در آینده  اظهار داشت: خوشبختانه وزارت نفت از امکانات و فضاهای مناسبی در امر ورزش برخوردار است و اگر مصوباتی که تاکنون در شورای مرکزی ورزش وزارت نفت داشته‌ایم، به طور کامل و طبق زمان‌بندی پیشنهادی اجرا شود، آینده روشنی پیش روی ورزش همگانی وزارت نفت خواهد بود.

نسخه قابل چاپ