مصاحبه

گفت و گو با مهندس غلامرضا شاه کرمی، مدیر کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی وزارت نفت
وزارت نفت، پیشتاز ورزش کشور

13:361396/4/4

نگاهی کلی به کارنامه فعالیت‌های ورزشی وزارت نفت چه در حوزه همگانی و چه در حوزه قهرمانی، کافی است تا این وزارتخانه را پیشتاز عرصه ورزش کشور بدانیم. ورزش وزارت نفت، با تمامی اهداف و سیاست‌هایی که دنبال می‌کند، می‌تواند به عنوان الگویی در ورزش کشور مبدل شود و دیگر دستگاه‌ها هم جهت نیل به اهدافی همچون سلامت و ارتقای انگیزه کارکنان خود می‌توانند از تجربیات ارزشمند ورزش نفت بهره ببرند.به گزارش سایت اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی وزارت نفت ، ورزش وزارت نفت اکنون در 3 حوزه قهرمانی، ورزش همگانی و زیرساخت فعالیت دارد. در حوزه همگانی بیش از 50 رشته ورزشی فعال است و در حوزه قهرمانی هم 31 رشته و 167 تیم با نام «صنعت نفت» در مسابقات رسمی حضور دارند.
با مهندس غلامرضا شاه کرمی، در خصوص فعالیت‌های ورزشی این وزارتخانه گفت و گوی مفصلی انجام دادیم که ماحصل آن را در ادامه می‌‌خوانید.
    

• لطفا در ابتدا در خصوص سیاست‌های کلی اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی وزارت نفت توضیح بفرمایید. این سیاست‌ها بر چه محوری شکل گرفته است؟

با توجه به اهداف و رویکردهای کلان حوزه ورزش صنعت نفت طی 10 سال اخیر ، بخش ورزش همگانی به عنوان با اهمیت‌ترین بخش حوزه ورزش صنعت نفت تلقی می‌شود که سال 1394 با ابلاغ اهداف جدید راهبردهای صنعت نفت در ورزش، دستخوش تغییراتی اساسی گردید. اکنون پایه و اساس فعالیت‌های ورزش در نفت، حمایت از ورزش همگانی و توسعه آن در خانواده نفت محسوب می‌شود و در این زمینه باید برنامه‌های اطلاع‌رسانی، تشویقی و نظارتی به شکلی مناسب جهت افزایش مشارکت کارکنان و خانواده نفت تعریف شود تا فعالیت‌های «سلامت محور» در دستور کار حوزه ورزش قرار بگیرد.
بر اساس عملکرد 10 ساله اخیر و راهبردهای ابلاغی سال 1394، می‌توان عمده فعالیت‌ها و اقدامات حوزه ورزش صنعت نفت در بخش ورزش همگانی را در موارد قابل توجهی خلاصه کرد. از جمله:
- زمینه‌سازی جهت پایش و سنجش دوره‌ای وضعیت روانی و آمادگی جسمانی و حرکتی کارکنان
و خانواده ایشان از طریق مراکز سنجش (درون یا بیرون صنعت نفت) و تطابق آن با استانداردهای مربوطه و تعریف مبنایی الزام‌آور جهت ارتقای تناسب فیزیکی و روانی کارکنان با مشاغل محوله (Fitness to work)،
- زمینه‌سازی جهت تعریف برنامه‌های ورزشی مورد نیاز برای کارکنان و خانوادۀ ایشان به‌صورت دوره‌های آموزشی/تمرینی‌، گنجاندن آن‌ها در شناسنامه‌های ورزشی کارکنان و خانواده با ایجاد مراکز علمی و آموزشی در بهترین سطح حتی در رده جهانی، با بکارگیری بهترین مربیان و متخصصین در امر ورزش با تکیه بر طرح سنجش سلامت کارکنان و به دنبال آن تدوین شناسنامه‌های ورزشی، ورزش کارکنان و اعضای خانواده آن‌ها منطبق با سن، جنس و محیط کار .
- ایجاد چارچوبی جهت ایجاد استمرار در انجام فعالیت‌های منظم ورزشی برای کارکنان، ساماندهی آکادمی‌ها و مدارس ورزشی در صنعت نفت به منظور شناسایی استعدادهای ورزشی
- گنجاندن شرط مشارکت فعال مدیران در برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی به‌عنوان الزام و مبنایی برای انتخاب و انتصاب مدیران در تمام سطوح
ذکر این نکته ضروری است که ایجاد تشکیلاتی مرتبط با موضوع ورزش و تندرستی در صنعت نفت، اهدافی افزون بر رویکرد تشکیلات رسمی و کشوری ورزش همچون وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون‌های ورزشی را دنبال می‌نماید، به گونه‌ای که موضوع مدال‌آوری و کسب رتبه‌های ملی و بین‌المللی در اولویت بعدی و پس از توجه به ورزش همگانی(کارکنان و اعضای خانواده آن‌ها) قرار می‌گیرد.
با توجه به اینکه وزارت نفت مأموریت خطیری در بین دستگاه‌های دولتی پیش رو دارد و به عنوان پیشران اقتصادی کشور فعالیت می‌کند، همچنین به دلیل مأموریت‌های شناسایی، کشف میادین نفتی، حفاری و بهره‌برداری از مخازن نفتی  از جمله صنایع پر خطر به شمار می‌آید؛ به همین دلیل راهبردها و سیاست‌های ورزش همگانی در صنعت نفت بومی‌سازی شده و فارغ از مأموریت فدراسیون‌های ورزشی که عموماً بدنبال کسب مدال و قهرمان‌پروری هستند، امروز ورزش جزء لاینفک نیروهای انسانی صنعت نفت محسوب می‌شود.
 روند سیاستگذاری و اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت ورزشی صنعت نفت طیِ 10 سال اخیر بر اساس نظام ورزش صنعت نفت و طرح جامع ورزش بوده و به منظور تعمیم و گسترش حداکثری برنامه‌های ورزشی در میان کارکنان و خانوادهایشان راهبردهای صنعت نفت در ورزش در سال 1394 ابلاغ شد.
از نکاتی که هم در این راهبردها مورد اشاره قرار گرفته و هم از سوی وزیر نفت بارها مورد تأکید واقع شده است، یافتن راهکارهایی است که بتوان با عمل به آن، توسعه ورزش همگانی را تحقق بخشید. به عبارت دیگر به نوعی به دنبال راهکاری اصولی و منطقی منطبق بر فرایندهای کاری صنعت نفت بودیم که باعث شود کلیه کارکنان و خانواده‌هایشان امکان حضور در فعالیت‌های ورزشی حتی در محیط کار را داشته باشند. در توضیح این امر باید بگویم حدود 20 درصد از افرادی که در حوزه ورزش صنعت نفت فعال هستند، به دنبال مقام و مدال‌آوری هستند و ما باید به دنبال راهکارهایی باشیم که 80 درصد باقی‌مانده را به سمت ورزش سوق دهیم تا سلامت را برای این افراد به ارمغان آوریم. به طور حتم یکی از راهکارهایی که در این حوزه وجود دارد، خروج از برنامه‌های «مسابقه‌محور» و تأکید بر فعالیت‌های «سلامت‌محور» است و تنها راهکار اصولی که از سوی شورای مرکزی ورزش با اجماع خبرگان و صاحبنظران به عنوان خروجی کارگروه‌های تخصصی حوزه ورزش مورد تأئید و تصویب واقع شد، موضوع « طرح سنجش سلامت» کارکنان به همراه تدوین شناسنامه‌های ورزشی در کنار شناسنامه‌های پزشکی کلیه کارکنان و خانواده ایشان است.

• لطفا در خصوص سیر ابلاغ راهبردهای ورزش وزارت نفت از سوی وزیر که به آن اشاره فرمودید، توضیحات بیشتری بفرمایید.

 پس از تغییر ترکیب اعضای شورای مرکزی ورزش و انتخاب خبرگان ورزش کشور از سوی وزیر جهت عضویت در این شورا، سال 1394 راهبردهای صنعت نفت در ورزش ابلاغ شد. لازم به ذکر است در این شورا بزرگان ورزش کشور حضور دارند، افرادی که سال ها تجربه ارزشمند از حوزه ورزش را به این شورا آورده اند، چهره هایی نظیر آقایان هاشمی طباء، یزدانی خرم، مشحون، ذوالفقارنسب، شهنازی، فائقی، زرین گل به همراه آقایان نعمت الهی، سید عماد حسینی، مدیران منابع انسانی 4شرکت اصلی به ریاست دکتر سلحشور؛ معاون وزیر نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی. همچنین اتفاق بسیار خوبی که در این شورا شاهد وقوع آن بودیم، عضویت بانوان در این شورا بود که با درایت وزیر نفت صورت گرفت. اکنون خانم ها زارعچیان و بهرامی از فعالان حوزه ورزش بانوان در این شورا عضویت دارند. اعضای شورای مرکزی ورزش وزارت نفت پس از برگزاری جلسات متعدد به بررسی چالش‌ها و موانع موجود در مسیر ارتقای ورزش وزارت نفت و همچنین نقاط قوت موجود در ورزش این وزارتخانه پرداختند و اهداف و سیاست‌هایی را احصا نمودند. سرانجام راهبردهای صنعت نفت در ورزش در سال 1394 مشتمل بر 17 ماده برای تحقق موارد ذیل (به عنوان محور تمامی اقدامات و فعالیت‌های این حوزه) تدوین و ابلاغ شد: 

- حفظ و ارتقای انگیزه و افزایش تعهد و دلبستگی کارکنان (زن/ مرد) به صنعت نفت
- ارتقای جایگاه ورزش در صنعت‌نفت به عنوان یکی از ارکان حوزه سلامت کارکنان و خانواده از طریق گذر از برنامه‌های ورزشی صرفاً سلیقه‌ای و تفریحی و حرکت به سمت تبدیل‌نمودن ورزش به بخش اصلی و تاثیرگذار در نظام سلامت صنعت نفت (گسترش برنامه‌های پیشگیری و توانبخشی ورزشی)
- ارتقای سطح سلامت کارکنان و خانواده، تحکیم بنیان خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ابتلا به بیماری‌های شغلی به ویژه بیماری‌های غیرواگیر مرتبط با مشاغل صنعت نفت در راستای تسهیل دستیابی به هدف افزایش ظرفیت و کاهش هزینه‌های تولید در این صنعت (پیشگیری از فرسودگی شغلی و نگهداشت نیروی انسانی متخصص و تاثیرگذار در صنعت نفت)
- برنامه‌های یکپارچه جهت ایجاد ارتباط فرایندی دائمی میان واحدهای متولی امر سلامت در صنعت نفت (ایجاد حلقة سلامت متشکل از حوزه‌های ورزش، HSE، بهداشت و درمان، روابط کار و مددکاری) به منظور تدوین شناسنامه‌های پزشکی/ورزشی کارکنان و خانواده و کمک به تبدیل نمودن صنعت نفت به یک سازمان سلامت‌محور .

• آیا بازنشستگان وزارت نفت هم سهم قابل توجهی در فعالیت‌های ورزشی این وزارتخانه دارند؟

تمامی سیاست‌ها و برنامه‌های ورزشی وزارت نفت، 4 حوزه «بدو استخدام»، «حین استخدام»، «خانواده‌ها» و «بازنشستگان» را شامل می‌شود. فعالیت‌های ورزشی ویژه‌ای برای بازنشستگان که سرمایه گرانقدر صنعت نفت محسوب می‌شوند، در نظر گرفته‌ایم که با جدیت پیگیری و اجرا می‌شود. اما یکی از مواردی که در دولت یازدهم و به دنبال درایت وزیر نفت اجرایی شد، بحث ایجاد امور ورزش و گردشگری صندوق‌های بازنشستگی بود. ریاست محترم شورای مرکزی ورزش و ریاست محترم هیئت رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت نیز در حمایت و ایجاد این دپارتمان نقش بسزایی داشتند. ایجاد این واحد، فعالیت‌های ورزشی بازنشستگان را ساماندهی کرد و افزایش امید به زندگی یکی از نتایج این حرکت با ارزش خواهد بود.


• در حال حاضر موضع وزارت نفت در موضوع ورزش قهرمانی به چه صورت است و ارتباط این امر با شرایط تیم فوتبال نفت تهران را تشریح کنید.

در گذشته فرصت قانونی خوبی از سوی قانونگذار به دستگاه‌ها اعطا شده بود که یک درصد از بودجه هر دستگاه به امر ورزش اختصاص داشت که از این یک درصد، دستگاه ها مجاز یا مکلف بودند 30 درصد آن را به سازمان ترتیب بدنی اختصاص بدهند. بسیاری از تیم‌هایی که در حوزه نفت و گاز در عرصه قهرمانی تشکیل شد نیز براساس همان بودجه‌ 30 درصد بود؛ در آن زمان، مدیران وقت در قالب تفاهم‌نامه‌ای به‌جای آنکه مستقیم پول را به سازمان ترتیب‌بدنی پرداخت کنند، تیم‌های قهرمانی در آن مناطق نفتخیز مانند گچساران، مسجد سلیمان، آغاجاری، آبادان، اهواز، بوشهر و ... ایجاد کردند. به عبارتی تیم‌های قهرمانی بسیاری از فرصت قانونی مذکور شکل گرفتند و میراث یک درصد شدند. با ابلاغ قانون برنامه پنجم، مجلس دستگاه ها را مکلف کرد که دیگر نباید تیم‌داری کنند و این یک درصد را حذف کردند، با حذف این رقم، دستگاه‌ها از لحاظ تخصیص اعتبارات بودجه‌ای، به شکل گذشته آزادی عمل نداشتند.
اما نکته قابل بحث در این خصوص، تیم فوتبال نفت تهران است و اینکه این تیم در حوزه ورزش حرفه‌ای مطرح می‌شد، نه حوزه ورزش قهرمانی. به این معنی که در کشور ما تنها لیگ برتر فوتبال است که در زمره ورزش حرفه‌ای قلمداد می‌شود و دستگاه‌ها مجوز هزینه در این تیم‌ها را ندارند. این یک منع قانونی است و با عنایت به اینکه اینگونه تیم‌ها در قالب قانون تجارت و به صورت یک مؤسسه کاملا خصوصی مدیریت می‌شوند با تصمیم مؤسسین مؤسسه فرهنگی ورزشی نفت تهران مقرر گردید این تیم به بخش خصوصی فعال واگذار شود.

• البته بخشی از تیم‌های قهرمانی که به طور موازی فعالیت می‌کردند هم از گردونه رقابت های رشته های مختلف لیگ حذف شدند. درست است؟
همین طور است. شورای مرکزی ورزش وزارت نفت با توجه به ابلاغ قانون حذف تیم های موازی، سیاستی را اتخاذ کرد که موجب صرفه جویی و تمرکز هزینه ها بر تیم های شاخص شد. نقطه عطف این موضوع در سال‌های 93 و 94 بود. با توجه به تدوین سیاست‌ها و راهبردها، تیم‌های موازی  به تعداد 117 تیم در رده تیم‌های قهرمانی در سطح صنعت نفت حذف شدند؛ به‌طوری که بعد از حذف تیم‌های موازی، شاهد ساماندهی جامعی در ورزش وزارت نفت بودیم. پس از این ساماندهی، در عرصه قهرمانی  و در حیطه حوزه مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، حمایت از تیم‌های قهرمانی را در دستور کار قرار دادیم. گاهی در یک منطقه 5 تیم موازی فعالیت می‌کرد که عملا با مدیریت و سپس یکپارچه‌سازی آن‌ها، یک تیم قوی گردآوری شد؛ بنابراین هیچ رشته ورزشی حذف نشد بلکه رشته‌های موازی حذف و ساماندهی شدند. ضمن اینکه با اجرای این طرح و همچنین تکلیف استفاده از فرزندان و کارکنان شرکتی در این تیم‌ها، نسل جدیدی از ورزشکاران نفت را به تیم های رسمی کشور معرفی کردیم.


• به طور حتم نتایج بسیاری از اجرای این طرح را مد نظر قرار داده اید. همین طور است؟
بله. همانطور که می‌فرمایید، افزایش سالانه درصد بازیکن شرکتی به میزان حداقل 10% ، یکی از نتایج قابل توجهی است که پس از ابلاغ این بخشنامه به شرکت ها عاید ورزش صنعت نفت شد. به این معنی که اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی وزارت نفت طرح افزایش درصد بازیکنان شرکتی در تیم‌های قهرمانی را به شرکت‌ها ابلاغ کرد که شرکت‌های اصلی، مقدمات این تکلیف را در تیم‌های قهرمانی لیگ‌های دسته یک، دو و پائین‌تر در تمامی رشته‌های ورزشی کشوری و استانی فراهم آوردند. کاهش هزینه‌ها (از محل انعقاد قراردادهای غیرشرکتی) یکی از نتایج این طرح بود. در حال حاضر از میان 15 تیم در سطح لیگ کشوری، حدود 50 درصد بازیکن شرکتی در ترکیب تیم فعالیت می‌کنند و همچنین 80 درصد بازیکن شرکتی در 24 تیم مسابقات استانی حضور دارند. تمامی این بازیکنان شرکتی پس از حضور در طرح استعدادیابی شناسایی شدندو در ترکیب تیم ها قرار گرفتند. ضمن اینکه با استفاده از بازیکنان بومی به ویژه در مناطق محروم، در حوزه مسئولیت اجتماعی، عملکرد قابل قبولی را در کارنامه ورزش وزارت نفت ثبت کردیم. البته در این خصوص سیاست و اهداف بسیاری را در نظر داشتیم. این طرح نوعی اشتغال‌زایی برای فرزندان نفت محسوب می‌شود و آن‌ها می‌توانند در کنار پیشرفت تحصیلی، ورزش را به حرفه خود مبدل کنند. همچنین تحقق این طرح، ارتقای انگیزه والدین به ویژه شاغلین در مناطق عملیاتی را به دنبال خواهد داشت، که این بحث در نهایت به افزایش بهره‌وری سرمایه انسانی در وزارت نفت می‌انجامد. همچنین با اجرایی شدن این طرح، به طور حتم مهاجرت‌ افراد شاغل در برخی مناطق عملیاتی به کلانشهرها - به جهت یافتن شغل مناسب برای فرزند خانواده- کاهش خواهد یافت.

• بحث شناسنامه‌های ورزشی را در طول مصاحبه مورد اشاره قرار دادید، به نظر می‌رسد یکی از طرح‌های خلاقانه ورزش وزارت نفت همین بحث باشد.
حوزه ورزش برای کسب اطلاعات جامع از وضعیت مشاغل و تأثیر آنها بر جسم و روان کارکنان
و همچنین دریافت اطلاعات طبقه‌بندی شده و آماری از سوابق سلامت کارکنان و خانواده ایشان چند سالی است که فرایند ایجاد ارتباط فرایندی و دائمی میان تمامی حوزه‌های متولی امر سلامت در صنعت نفت را به صورت جدی در دستورکار خود قرار داده است تا با اطلاعات کسب شده از این حوزه‌ها، بتواند برنامه‌ریزی‌های ورزشی مؤثرتری را برای ارتقای سطح سلامت کارکنان و خانواده ایشان و ارائه مشاوره‌های ورزشی در این زمینه به انجام رساند.  راهی را که حوزه ورزش صنعت نفت برای ایجاد ارتباط فرایندی مذکور با حوزه‌های HSE، سازمان بهداشت درمان و روابط‌کار
و مددکاری اجتماعی و همچنین حوزه منابع انسانی برگزیده است، عبارت است از تشکیل کمیته تخصصی مشترک با حوزه‌های مذکور و تدوین بانک اطلاعاتی واحد از اطلاعات سلامت افراد که در قالب شناسنامه‌ای به نام «شناسنامه ورزشی و توانمندی جسمانی» تجلی یافته است. این شناسنامه که به تمامی ادارات امور ورزش 4 شرکت اصلی صنعت نفت نیز ابلاغ گردیده است، همانند شناسنامه‌های پزشکی و آموزشی در سیستم جامع نیروی انسانی برای کارکنان بدو استخدام، شاغلین، بازنشستگان و تمامی خانواده‌ها تغذیه خواهد شد و روسای ورزش در سراسر صنعت نفت ملزم خواهند بود در آینده‌ای نزدیک، اطلاعات جامع این شناسنامه را مبنای برنامه‌ریزی‌های ورزشی و تخصیص اعتبارات حوزه ورزش قرار دهند.
انگیزه اصلی مجموعه ورزش وزارت نفت جهت اجرای طرح شناسنامه ورزشی و طرح سنجش سلامت، حساسیت ویژه وزیر نفت در بحث سلامت کارکنان بود. وزیر نفت با حضور در یکی از جلسات شورا ضمن تأکید بر این بحث، اعضای شورا را مکلف کرد تا به دنبال راه حلی باشند که بتوان آن دسته از کارکنان و اعضای خانواده آن‌ها را که به حضور در اماکن ورزشی مایل نیستند را به میادین ورزشی سوق داد. طرح سنجش سلامت و تدوین شناسنامه‌های ورزشی یکی از بهترین راه‌حل‌ها است که می‌توان هر فرد را بنا بر علایق و شرایط جسمی و روحی‌اش به یکی از افراد فعال حوزه ورزش تبدیل کرد. اجرای این طرح به دلیل شرایط خاص مشاغل وزارت نفت و همچنین شیوع بیماری‌های غیرواگیر نظیر اضافه وزن، فشار خون، دیابت، کبد چرب و امثالهم میان افراد جامعه، ضرورت دارد و با اجرایی شدن کامل این طرح، گام بلندی در مسیر سلامت کارکنان و اعضای خانواده آن ها برداشته خواهد شد. با اجرای این طرح توزیع عادلانه سرانه ورزشی از «مسابقه محوری» صرف خارج شده و بودجه ورزش با قدرالسهم مشخص برای کلیه کارکنان و خانواده ایشان نخصیص می‌یابد.

• آقای مهندس شاه کرمی ، آیا در حوزه زیرساخت و اماکن ورزشی موجود، با چالشی مواجه هستید؟
یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی که با آن مواجه هستیم، فقدان اماکن ورزشی در برخی نقاط و یا فاصله زیاد مدارس تحصیلی تا محل تمرین بازیکنان تیم‌های پایه در برخی کلانشهرها است. در عصر حاضر، مباحث تحصیلی برای والدین بازیکنان  اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال، شما تصور کنید استعدادی در شرق یا جنوب تهران بزرگ وجود داشته باشد، این بازیکن حتی اگر بخواهد هفته‌ای 3 جلسه در تمرینات تیم خود در غرب تهران حضور پیدا کند، به غیر از صرف هزینه‌های مالی باید ساعات زیادی را صرف رفت و آمد خود کند.
چالش های دیگری را هم در مسیر پیش رو داشتیم که خوشبختانه موفق شدیم برای برخی از آن ها چاره ای بیندیشیم. به عنوان مثال طبق قوانین موجود، کارکنان قراردادی مدت موقت نمی توانستند از اماکن ورزشی وزارت نفت بهره ببرند، اما با پیگیری های اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی و حمایتی که دکتر سلحشور، معاون وزیر و رئیس شورای مرکزی ورزش وزارت نفت از این طرح داشتند، بعد از انجام مذاکرات با تدوین مقررات اداره و استخدامی موفق شدیم تمهیداتی بیندیشیم که این عزیزان هم به این اماکن دسترسی داشته باشند. در حال حاضر کارکنان مدت موقت مناطق عملیاتی می توانند از این اماکن استفاده کنند و همکاران مقیم در تهران و کلانشهرها هم از ظرفیت مازاد این اماکن بهره می برند.

• لطفا به فعالیت های ورزش بانوان هم اشاره بفرمایید و اینکه تاکنون به چه پیشرفت هایی در این زمینه نائل شدید؟
همان طور که پیش تر اشاره کردم، با نگاه اندیشمندانه مقام عالی وزارت نفت و تشکیل شورای مرکزی ورزش بعنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری از یک سو و انتخاب مشاور وزیر در امور زنان و خانواده از سوی دیگر مسیر حرکت جهت پویایی و فعالیت بانوان در پذیرش مسئولیت‌های کلان در صنعت مرتفع گردید. در همین زمینه برای اولین بار با پیگیری‌های مشاور محترم وزیر در امور بانوان و اداره‌کل ورزش ، عضوی از بانوان  به نمایندگی از زنان صنعت نفت با حکم مقام عالی وزارت به عضویت شورای مرکزی ورزش وزارت نفت منصوب شد که به جرآت می توان گفت گام بلندی در جهت توسعه ورزش بانوان دستگاه های دولتی کشور محسوب می شد.
براساس سیاست‌ها و راهبردهای کلان، ورزش بانوان در صنعت نفت از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است. در حال حاضر در حوزه مسئولیت اجتماعی، شاهد عضویت بسیاری از بانوان شرکتی و بومی در تیم های رسمی کشور هستیم. این عزیزان با افتخارآفرینی در مسابقات داخلی و برون مرزی، غرور و افتخار را به تمامی زنان صنعت نفت هدیه می کنند و در مسیر اعتلا و پیشرفت ورزش بانوان گام برمی دارند.
در حوزه ورزش همگانی هم فعالیت‌های قابل دفاعی برای این عزیزان در حال برگزاری است. از جمله المپیادهای ورزشی بانوان که با حضور تعداد چشمگیری از همکاران، همسران کارکنان و فرزندان  آن ها برگزار می شود و محل مناسبی برای شناسایی استعدادهای وزارت نفت است. از نکاتی که می توانم در خصوص این المپیادها به آن اشاره کنم، برگزاری این المپیادها به دست خود بانوان است. اگر تا چند سال پیش آقایان مسئولیت برگزاری این مسابقات را به عهده داشتند، اکنون تمامی مراحل این المپیاد توسط خود بانوان صورت می گیرد و زنان صنعت نفت به این خود باوری رسیده اند که در چنین مواردی، می توانند موفق عمل کنند.


نسخه قابل چاپ