نام آوران

توسط اکرم کناری، شناگر صنعت نفت:
ثبت ركورد ملي ٧٣٠٤ متر شنا با دستان بسته

17:121398/11/14

ركورد ملي ٧٣٠٤ متر شنا با دستان بسته به منظور بزرگداشت ٧٣٠٤ شهيد زن دفاع مقدس توسط اکرم كناري، از كاركنان شركت پالايش گاز بيدبلند و رکورددار ملی ثبت شد.


 

به گزارش روابط عمومی اداره كل سلامت، تربيت بدني و مسئوليت اجتماعي وزارت نفت، در اين رويداد ورزشي كه روز 14بهمن ماه و به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار شد،  نماينده معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان، نماینده مشاور ارشد وزیر نفت در امور زنان و خانواده و مشاوران مديرعامل 4شرکت اصلی وزارت نفت در امور زنان و خانواده حضور داشتند.

دبير كميته ثبت ركوردهاي ورزشي فدراسيون ورزش های همگاني كشور در حاشیه این رویداد، ثبت ركورد ٧٣٠٤ متر شنا با دستان بسته در ٤ ساعت و ٥ دقيقه و ٣٧ ثانيه را یکی از بزرگ ترين رويدادهای تخصصي شنا دانست و گفت: شنا با دستان بسته، كار ساده اي نيست. اما خوشبختانه اکرم کناری با موفقيت از عهده ثبت اين ركورد جهاني برآمد و ثابت كرد كه خواستن توانستن است. 

مهرنوش بهرامي با اشاره به ثبت اين ركورد در كتاب ركوردهاي ملي كه قرار است از سوی كميته ثبت ركوردهاي ورزشي كشور منتشر شود، افزود: پيگير ثبت اين ركورد در كتاب ركوردهاي جهاني گينس نيز هستيم و در نخستين فرصت مدارك مربوط را ارائه خواهيم كرد.

وي استقامت و برخورداري از آمادگي جسماني بالا را مهمترين عامل كسب موفقيت اين ورزشكار عنوان كرد و ادامه داد:  ثبت اين ركورد جهاني توسط يك بانوي ورزشكار ايراني باعث افتخار است و اميدوارم اکرم کناری مشوقي براي تمام زنان اين سرزمين در فعاليت هاي ورزشي باشد.

 
اکرم کناری، اهل خوزستان است. می‌گوید 5 ماه بی‌وقفه هر روز و هر لحظه تلاش کرده است: «بعد از ثبت رکورد 175 دقیقه شنا با دستان بسته به یاد شهدای غواص، همان موقع تصمیم گرفتم رکورد بعدی را به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای زن دفاع مقدس ثبت کنم؛ بعد از تحقیق، متوجه شدم اکثرشان پزشک یا پرستار بوده‌اند. برای ادای دین‌ به این 7304 شهید که شاید کمتر کسی حتی اسمی از آن‌ها شنیده است، تصمیم گرفتم 7304 متر با دستان بسته شنا کنم.»

او درباره هدفی که پیش رو دارد، می‌گوید: «یکی از اهدافی که از ثبت این رکورد داشتم، ایجاد انگیزه در خانم‌ها برای جدی گرفتن توانمندی‌های فردی‌شان است، فکر می‌کنم به جای این که به پسرانم بگویم تلاش کنید تا موفق شوید، تلاش کردن و رسیدن به موفقیت را به آنها بیاموزم، تاثیر عمل، بیشتر از حرف است.»

7304 متر شنا با دستان بسته در4 ساعت و 5 دقیقه 37 ثانیه رکوردی است که این بانوی شناگر به خود اختصاص داده است، او به نقش موثر اعضای خانواده‌اش اشاره می‌کند: «پدرم از کودکی مشوق من و خواهرم برای انجام هر فعالیتی بود، پدرم همیشه و در هر حال حامی ما بود. 12 سال است که ازدواج کردم و همسرم همیشه برای من ایجاد انگیزه کرده و تمام قد در کنار من بوده است.»

او که از کارکنان شرکت گاز بیدبلند است، کمبود امکانات مناسب ورزشی در محل زندگی خود را دلیل کوچ چند ماهه‌اش به پایتخت عنوان می‌کند: «برای کسب موفقیت در ثبت این رکورد باید زیرنظر مربی بدنساز، مشاور تغذیه و مربی درجه یک شنا، تمریناتم را ادامه می‌دادم و خوشبختانه با حمایت مدیر کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی، حمایت مشاور ارشد وزیر نفت در امور زنان و خانواده و همچنین موافقت مدیرعامل شرکت گاز بیدبلند با مرخصی ورزشی‌ام، انجام این کار برایم تسهیل شد.»

این بانوی ورزشکار نفتی،‌ حمایت‌های بی‌دریغ مدیرکل سلامت، تربیت‌بدنی و مسئولیت‌ اجتماعی و همچنین حمایت مشاور ارشد وزیر نفت در امور زنان و خانواده را در به ثبت رسیدن این رکورد بسیار تاثیرگذار می‌داند: «مهندس شاه‌کرمی خیلی به ما محبت کردند، در شرایطی که اغلب سعی داشتند من را از ادامه راهی که انتخاب کرده بودم، مایوس کنند، ایشان راه را به ما نشان دادند و کمک کردند تا کارها با موفقیت به انجام رسید. بار اصلی زحمات و تلاش‌ها بر دوش اداره کل سلامت، تربیت بدنی و مسئولیت اجتماعی وزارت نفت بود و از هماهنگی آمبولانس و پزشک گرفته تا بحث مرخصی ورزشی من با کمک این اداره کل صورت گرفت. » 

او از احساس خود در لحظه ثبت این رکورد می‌گوید: «من در مراحل تمرینات 7304 متر را در 4 ساعت و 40 دقیقه به پایان رسانده بودم،‌ اما در ثبت نهایی توانستم در 4 ساعت و 5 دقیقه رکورد بزنم. در آن لحظه فقط خدا را شکر می‌کردم که توانستم در این راه موفق شوم و پاسخگوی احساسات تمام کسانی در این راه از من حمایت کردند و پشتیبان من بودند،‌ باشم. حس فوق‌العاده لذتبخشی بود.»

گزارش و گفت‌و‌گو: زینب محبتی

 
نسخه قابل چاپ