پیشکسوتان

پای صحبت علی میرزاپور، پیشکسوت فوتبال صنعت نفت
وقتی حرفه ای ها پا به توپ شدند!

15:311392/11/23

الهه عبداللهی-  سابقه حضورش در صنعت نفت آن قدر طولانی هست که بخشی از خاطرات اهالی فوتبال چند نسل، با او باشد. وقتی از خاطرات سال های دور می گوید؛ از صفر ایرانپاک، منصور رشیدی، محمدرضا حیدریان و عارف سید علیخانی و ... حرف می زند و به جوان ترها که می رسد؛ نام حسین آشنا، علیرضا بیرانوند، مسعود زارع و ... را به زبان می آورد.
پای صحبت علی میرزاپور نشستن، به ورق زدن کتاب تاریخ فوتبال نفت می ماند، برای هر خاطره و اتفاق، یک عکس قدیمی رو می کند و آدم را می برد به سال های دهه 50 و 60 و پیش تر.
علی میرزاپور، بازیکن اسبق تیم نفت و مربی این تیم در رده های سنی مختلف، سال 1356 وارد صنعت نفت شد. ابتدا به عنوان بازیکن تیم بزرگسالان نفت به عضویت این تیم درآمد و بعد از گذراندن دوره مربیگری، هدایت تیم های نونهالان،‌ نوجوانان، جوانان و بزرگسالان  نفت را به عهده گرفت. او در تمام این سال ها همراه فوتبال صنعت نفت بوده و چهره های بسیاری را به جامعه ورزش کشور معرفی کرده است. علی میرزاپور 5 سال پیش تیم امید نفت را روی سکوی قهرمانی کشور برد.

از مسابقات محلات تا دسته 3

بعد از ورودش به صنعت نفت در سال 1356، به عضویت تیم فوتبال نفت درآمد، بعد از مدتی عارف سیدعلیخانی هم به جمع نفتی ها پیوست و نام نفت به عنوان یکی از قدرتمندترین تیم های فوتبال وقت بر سر زبان ها افتاد. علی میرزاپور چند سال بعد تیم فوتبال تهرانسر را راه اندازی کرد: «از مسابقات محلات شروع کردیم و تیم را تا لیگ دسته 3 آوردیم. 2سال مربی این تیم بودم و بعد از این که مقام دوم را به دست آوردیم، به دسته بالاتر صعود کردیم.»

مربی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان

علی میرزاپور از آن دست مربیانی است که با همه رده های سنی کار کرده و تجربه هدایت تیم هایی با گروه های سنی مختلف را دارد: «بعد از تجربه ای که در تیم تهرانسر به دست آوردم، مربی تیم جوانان صنعت نفت شدم و پس از آن روی تیم های پایه کار کردم. سال ها مربی تیم های نونهالان، نوجوانان و جوانان نفت بودم، چهره های بسیاری در این تیم ها حضور داشتند که حالا از فوتبالیست های حرفه ای محسوب می شوند. حسین آشنا، مرتضی کاشی و امیر توکلیان از جمله بازیکنانی هستند که در تیم جوانان نفت، آن ها را تمرین می دادم.»
او از سال هایی که مربی تیم بزرگسالان نفت بود، به عنوان یکی از به یادماندنی ترین دوران مربیگری اش یاد می کند: «2سال مربی تیم بزرگسالان نفت بودم. عارف سیدعلیخانی سرمربی بود و من مربی. برای من، دوران به یادماندنی و شیرینی به حساب می آمد.»

دوره سرمربیگری و مدرسان اینترمیلان

یکی از شاخص ترین دوره های آموزشی که در آن شرکت کرده، مربوط به دوره سرمربیگری فوتبالی است که باشگاه اینترمیلان در ایران برپا کرد: « باشگاه اینترمیلان به دعوت ایران، آکادمی فوتبالی در کشورمان راه اندازی کرد و یک دوره سرمربیگری هم ترتیب داد. کلاس ها در کمیته ملی المپیک برگزار می شد و من به همراه چهره هایی نظیر آقای هنروری و آقای پهلوانی در این دوره شرکت کردیم. در 5 دوره این کلاس ها حضور داشتیم و نکات ارزشمندی را آموختیم. نکته ای که در فوتبال اروپا خیلی رعایت می شود، توجه به تیم های پایه و  سرمایه گذاری روی فوتبالیست های 8تا 12 سال است؛ چون استعداد افراد در این سنین مشخص می شود. من معتقدم اگر این اتفاق در فوتبال کشور ما هم بیفتد، شاهد پیشرفت چشمگیری خواهیم بود.»

علیرضا حیف است!

اسامی مصطفی کریمی، حسین امامیان، حمید طاهری، سجاد بیرانوند، علیرضا بیرانوند، مسعود زارع، میلاد زارع و ... را به زبان می آورد و از خاطراتی که با آن ها داشته است، می گوید. اما یکی از شنیدنی خاطراتش مربوط به علیرضا بیرانوند می شود: «در تیم نوجوانان بازی می کرد که یک روز تمرین را رها کرد و رفت. تصمیم داشت فوتبال را به طور کامل کنار بگذارد. من با خودم گفتم علیرضا حیف است و باید استعدادش شکوفا شود. خیلی با او کار کردم، حس می کردم آینده درخشانی دارد. بعد از چند سال، دروازه بان تیم ملی امید کشور شد و این پیشرفت برای من ارزش بسیاری داشت. همه چهره های شناخته شده فوتبال کشور روزی یک بازیکن نوپا بوده اند و خیلی ها برای او زحمت کشیده اند تا تبدیل به یک فوتبالیست حرفه ای و پا به توپ شود. من معتقدم فعالیت افراد در هر کسوت و شغلی باید یک خروجی داشته باشد و خوشحالم که از سال ها فعالیت در تیم های نفت، چهره های بسیاری را به جامعه فوتبال کشور معرفی کردم. »

نسخه قابل چاپ